HRÁVATE SA SO SVOJIMI DEŤMI?

 
 
Úvod > Články > HRÁVATE SA SO SVOJIMI DEŤMI?
 

HRÁVATE SA SO SVOJIMI DEŤMI?

Robíte tak pre nich veľmi veľa….

 

Naše deti sú pre nás všetkým. Najviac si želáme aby boli zdravé, ale tiež nám v značnej miere záleží na tom aby boli inteligentné, šikovné, bystré. Vyberáme pre nich vhodné školy, krúžky, preverujeme si učiteľov. Nezabudnime však i na to že práve my, rodičia, máme veľké možnosti na podporu rozvoja detského potenciálu. Môžeme ich stimulovať, venovať sa im, posilňovať rozvoj ich inteligencie a zlepšovať ich motoriku už od útleho detstva.


Pamätáte si ešte na dni kedy sa rodičia s vami hrávali s hračkami, stavali stavebnice a naháňali autíčka po dráhe? Ja áno. Hračky som milovala a mnohé mi ostali dodnes. Napínavé dobrodružstvá, tajomné príbehy, hrdinovia či princezné, na ktoré som sa veľmi chcela podobať. Ale pamätám si i na mamin hlas, teplo jej ruky, ktorou ma hladila po vlasoch keď sa so mnou hrávala.

 

Hrávate sa so svojimi deťmi?

Alebo im radšej „doprajete“ oddych pri tablete či smartfóne? Nepremárnite chvíle, kedy môžete svoj čas venovať deťom, hrajte sa s nimi. Doprajte im tento luxus a urobíte tým pre ne veľa.

Možno vás presvedčia nasledujúce dôvody:

  1. Hraním si deti rozvíjajú svoje logické myslenie.
  2. Rozvoj detskej predstavivosti. Spolu s hrdinami sa deti ponárajú do čarovného sveta víl, škriatkov, princov a všetkých tých hrdinov ktorí žijú iba v rozprávkach. Ponoria sa do príbehu, prežívajú dianie so svojimi obľúbenými postavami a tým rozvíjajú svoju fantáziu.
  3. Vhodnými hrami trénujeme u detí trpezlivosť.
  4. Ak pomôžeme deťom vypestovať pozitívny vzťah k hračkám, v budúcnosti radšej siahnu pri hraní po krásnej drevenej hračke či stavebnici ako po tablete.
  5. Upevňujeme svoj vzájomný vzťah. Pri spoločnej hre budete s deťmi v tesnej blízkosti. Môžete sa vzájomne podeliť o svoje pocity a prežiť chvíle nielen plné zábavy ale i inšpiratívnych podnetov. Ak do hrania aktívne vstúpite, odovzdávate deťom i časť svojich vedomostí a skúseností. Verte, deti vám budú vďačné za to, že čas venujete výlučne im.
  6. Vhodný výber hračiek. Výber vhodnej hračky prispôsobte veku dieťaťa, ale i jeho záujmom. Môžete ho pri výbere, samozrejme, trošku usmerniť, ale dovoľte mu vybrať si hračku z oblasti, ktorá ho zaujíma. Niektoré deti inklinujú k prírode, dreveným hračkám, zvieratám, iné zasa bavia stroje, technika, dievčatá majú radi princezné a domčeky. Dbajte na to aby hračky rozvíjali detskú tvorivosť a prispievali tak ich duševnému ale i fyzickému rozvoju.

 

 

 

Napísala Katarína Sibertová

tvorive-hracky.sk